Trzeba iść do przodu
Węgiel a ekonomia
Trzeba iść do przodu
Przebieg trzynastej sesji Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej poświęconej tym razem przemysłowi węglowemu skłania do szerszej refleksji. Zderzyły się bowiem na tej sesji, ostrzej niż na poprzednich, różne, obecne w środowisku teoretyków ipraktyków, kierunki myślenia o gospodarce i polityce ekonomicznej.
Z jednej tedy strony -- rozmaite odmiany tendencji etatystycznych, w tym ambitnej i ekspansywnej polityki przemysłowej i protekcjonistycznej. Z drugiej zaś -- liberalne w zasadzie opcje reformy rynkowo-kapitalistycznej, wysuwając na plan pierwszy umacnianie konkurencyjnego rynku i jego mechanizmów, co w gospodarce takiej jak polska wymaga intensywnej prywatyzacji, wolności gospodarczej, twardych ograniczeń budżetowych makro- i mikroekonomicznych i w rezultacie -- rozumnego ograniczania gospodarczych funkcji państwa.
Kierunek pierwszy w mniej lub bardziej radykalnym ujęciu wystąpił w ekspertyzach profesora Lisowskiego i Zabierowskiego oraz w wypowiedziach większości naukowców i działaczy sektora węglowoenergetycznego. Przeważał on również w prezentowanym przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta