Horror z zarazkami
Ksenoprzeszczepy grożą wybuchem kolejnych epidemii
Horror z zarazkami
Wykorzystanie narządów we -wnętrznych zwierząt u ludzi, którzy nie mogą doczekać się przeszczepu, staje się coraz bardziej realne. Chirurdzy podjęli już kilka prób transplantacji serca, wątroby lub nerek pawianów i świni, ale bez większych efektów. Ale w Wielkiej Brytanii i USA są już hodowle zmienionych genetycznie świń, których organy z powodzeniem są już przeszczepiane małpom. Niestępni w kolejce będą zdesperowani chorzy. Nic dziwnego, że narasta zaniepokojenie wśród specjalistów, że ratujące życie ksenoprzeszczepy, niestety, mogą jednocześnie utorować nową drogę groźnym zarazkom, które ze zwierząt przeniosą się na całą ludzką populację.
Wiadomo, że część wirusów właśnie w ten sposób przenika do organizmu ludzi. Tak prawdopodobnie było w przypadku AIDS. Wprawdzie na to nie ma jeszcze dowodów, ale większość badaczy podejrzewa, że wirus atakujący małpy uległ mutacji, która sprawiła, że był w stanie rozprzestrzenić się na jeszcze większą populację, jaką tworzy człowiek. Podobne podejrzenia są co do wirusa Ebola, który w Afryce wywołuje gorączkę krwotoczną, zabijającą w kilka dni po zakażeniu. Zarazek ten atakuje ludzi coraz częściej. Niedawno znowu pojawiły się doniesienia o śmiertelnej infekcji, jaką lekarze wykryli u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta