Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska kadra, amerykańskie strategie

19 stycznia 1996 | Moja Kariera | EB

Alima Gerber

Polska kadra, amerykańskie strategie

Alima Gerber SA działa już prawie 4 lata. Nie sprawdziły się wcześniejsze obawy przeciwników prywatyzacji polskiego przemysłu w drodze sprzedawania najlepszych zakładów kapitałowi zagranicznemu. Dzisiejsi pracownicy firmy nie czują się niewolnikami pod amerykańskim nadzorem. Kadrę kierowniczą stanowią Polacy. Jedyna Amerykanka, która dziś pracuje w Alimie Gerber, stoi razem z innymi robotnikami przy taśmie produkcyjnej -- Elizabeth Dunn jest wolontariuszką, która prowadzi w Polsce badania socjologiczne.

Prywatyzacja

Kiedy amerykański producent odżywek dla dzieci Gerber kupował fabrykę krajowego potentata w produkcji soków Bobo-Frut, rzeszowską Alimę, nie brakowało pesymistów, którzy twierdzili, że inwestor działa na szkodę lokalnego przemysłu. "Sprzedali nas jak niewolników" -- takie wypowiedzi pracowników fabryki cytowała wówczas prasa.

Dziś już nie mają powodów do niezadowolenia zarówno ci, którzy odeszli w wyniku redukcji zatrudnienia, jak i ci, którzy w fabryce zostali. Jeśli ktoś stracił na tej prywatyzacji, to jedynie spora grupa plantatorów, którzy nie umieli lub nie chcieli sprostać zaostrzonym wymogom jakościowym. Z grupy około 4 tys. pozostał niecały tysiąc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 651

Spis treści
Zamów abonament