Ekonomiczne i prawne przesłanki racjonalnego wydatkowania
Środki publiczne
Ekonomiczne i prawne przesłanki racjonalnego wydatkowania
Henryk Zalewski
Z ustawy -- Prawo budżetowe oraz ustawy o zamówieniach publicznych wynika, że obydwa akty normatywne mają sprzyjać efektywnemu wydatkowaniu środków pochodzących z budżetu, a szerzej -- racjonalnemu dokonywaniu wydatków publicznych w ogóle. Efektywność ta może być rozpatrywana dwojako, w zależności od tego, czy punktem wyjścia są rozporządzalne środki finansowe, czy też zamierzone zadania. W pierwszym wypadku idzie o to, które z możliwych rozwiązań zapewnia najlepszy efekt społeczny. Poszukuje się wówczas największej przydatności danego nakładu środków. W drugim, odnoszącym się do realizacji danego zadania, poszukuje się największej oszczędności w nakładach lub po prostu racjonalizuje koszty.
W literaturze finansowej zwraca się uwagę, że "im płaszczyzna wyboru jest węższa, tym większą rolę przy wyborze odgrywają kryteria ekonomiczne. Przeciwnie, im płaszczyzna ta jest szersza, tym trudniej oprzeć wybór na kryteriach ekonomicznych i tym większą rolę mają różne pozaekonomiczne względy, zwłaszcza natury politycznej, społecznej" (M. Weralski, Finanse publiczne i prawo finansowe, PWE, Warszawa 1984, s. 222) .
Względy ekonomiczne nie muszą być wyłącznymi kryteriami oceny. Nie można ich jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta