Dożywotnie więzienie zamiast kary śmierci
Dożywotnie więzienie zamiast kary śmierci
Witold Szkotnicki
Obowiązujące od 20 listopada 1995 r. znowelizowane 12 lipca 1995 r. przepisy kodeksu karnego oraz kodeksu karnego wykonawczego wprowadziły do katalogu kar zasadniczych dożywotnie pozbawienie wolności. Tym samym nastąpiło wyraźne zaostrzenie, ponieważ obecnie występują aż trzy kary o charakterze wyjątkowym: kara śmierci (którą można orzekać, lecz nie wykonywać ze względu na ustawowe pięcioletnie moratorium) , dożywotnie pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności.
Nie rozstrzygnięto jeszcze statusu skazanych na śmierć przed wejściem w życie tej nowelizacji. Zabrakło wniej przepisu dotyczącego zamiany -- z mocy ustawy -- prawomocnych wyroków skazujących na śmierć na dożywotnie pozbawienie wolności.
Wcześniej nie chciana, teraz przywrócona
Najistotniejszą kwestią jest przywrócenie po 24 latach dożywotniego więzienia, które wcześniej nie znajdowało uznania wśród niemal wszystkich naszych penitencjarystów i niektórych karnistów. Postulowano wówczas zniesienie tej kary, co się stało z chwilą wejścia w życie k. k. z 1969 r. Karę dożywotniego więzienia przewiduje też znajdujący się już w Sejmie projekt nowego k. k. z sierpnia 1995 r. jako alternatywę wobec kary śmierci (której tam nie uwzględniono) .
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta