Awantura w Wilnie
Awantura w Wilnie
Krzysztof Dybciak
Nie, tym razem tytuł nie sygnalizuje konfliktu polskiej ludności stolicy Litwy z miejscowymi władzami, ani kłótni między rodakami, ani kolejnego nieporozumienia polskich wilnian (w takich sytuacjach solidarnych) z przedstawicielami placówek RP. Awantura, a właściwie kilka, rozegrała się przed ponad 60 laty, była przede wszystkim zabawna i mimo że, jak to zwykle w Polsce bywa, sporą rolę odegrali w niej komunistyczni agenci -- zakończyła się pomyślnie, przynajmniej w krótkiej perspektywie czasowej.
W starannie opracowanej przez Wacława Lewandowskiego książce "Wileńska powieść kryminalna" umiejętnie wciągają nas autorzy w dwie sensacyjne opowieści: pierwsza rozgrywa się w świecie przedstawionym w tak zatytułowanej powieści, druga ułożona została przez twórców wileńskiego środowiska kulturalnego oraz zrekonstruowana przez młodego krytyka i historyka literatury z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a wszystko to opublikowane przez londyńskie wydawnictwo "Kontra".
Nieprzypadkowo dotąd nie wspomniałem o autorze kryminału, który wywołał takie poruszenie w dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sprawa autorstwa jest bowiem skomplikowana, choć utwór został opatrzony nazwiskiem "Felicja Romanowska". W marcu 1933 r. , w dzienniku "Słowo",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta