Rejestr błędów
Listopadowe obrachunki
Rejestr błędów
Jerzy Holzer
Błędy, jakie popełnione zostały w ostatnim siedmioleciu, dzielą się na trzy główne kategorie. Pierwszą z nich są błędy rzekome (oznaczam je dalej I) . Dziś uznaje się bowiem często za błędne to, co było słuszne i zasadne w innej konkretnej sytuacji kilka lat temu. Za błąd uznaje się też przyjęcie określonego wariantu postępowania, jeżeli pociągał on za sobą jakiekolwiek konsekwencje negatywne, choć przyjęcie innego wariantu postępowania pociągnąć mogłoby (lub musiałoby) za sobą konsekwencje jeszcze bardziej niebezpieczne, jeszcze bardziej groźne.
Drugą kategorią (oznaczam ją dalej II) są błędy wynikające z przyjęcia kontrowersyjnego systemu wartości, który przez jednych uznany jest za słuszny, przez innych -- za wadliwy. Są to więc błędy relatywne. Trudno jednak -- tak jak w pierwszym wypadku -- usprawiedliwiać je bez odpowiedniej analizy i dyskusji, a wielu komentatorów wydarzeń ostatniego siedmiolecia w ogóle nie będzie skłonnych ich usprawiedliwić.
Wreszcie trzecią kategorią (dalej oznaczoną III) są błędy oczywiste. Wynikały one z wadliwej oceny sytuacji bieżącej albo perspektyw rozwoju, z nie kontrolowanych lub zbyt mało kontrolowanych emocji, z braku doświadczenia politycznego, z mnóstwa różnych innych, mniej czy bardziej ważnych, przyczyn.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta