Rosja Weimarska
Rosja Weimarska
Jadwiga Butejkis
Od wielu lat w Rosji, a od czasu moskiewskiego październikowego puczu z l 993 r. w szczególności, prasa rosyjska (głównie demokratyczna) pisze i przestrzega przed groźbą zwycięstwa faszyzmu w tym kraju. Nie jest to bynajmniej groźba wydumana. Z wielu faktów, z badań opinii publicznej, a także dokonywanych politycznych wyborów (m. in. preferowanie ultranacjonalisty Władimira Żyrinowskiego) , wynika, że wcale niemałej części rosyjskiego społeczeństwa bliskie są imperialne, wielkomocarstwowe ideały. W sprzyjających okolicznościach mogą one, jak wskazuje doświadczenie, utorować drogę do systemu totalitarnego w Rosji.
Jednakże publicystyka prasowa na ten temat, z natury rzeczy pośpieszna, na ogół pozbawiona jest głębszej analizy tego zjawiska. Zadanie to w pewnej mierze wypełnia wydana niedawno, po raz pierwszy po rosyjsku, książka Aleksandra Janowa pt. "Po Jelcynie. Rosja Weimarska", której obszerne omówienie ukazało się niedawno w liberalnym tygodniku "Moskowskije Nowosti. "
Janow, historyk rosyjskiego pochodzenia, autor wielu książek i profesor uniwersytetu w Nowym Jorku, szuka analogii (i odnajduje je) między obecnym etapem rozwoju Rosji a okresem Niemiec Weimarskich. W tych właśnie podobieństwach upatruje możliwość ustanowienia w Rosji systemu faszystowskiego, podobnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta