Jakie zmiany na rynku kapitałowym
Nowelizacja prawa o publicznym obrocie
Jakie zmiany na rynku kapitałowym
W Komisji Papierów Wartościowych trwają prace nad przygotowaniem nowelizacji prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych. Dlaczego istnieje tak potrzeba, przecież ustawa ta była już kilkakrotnie zmieniana.
Ustawa była nowelizowana dwa razy, ale praktycznie tylko raz, w 1993 roku miało to istotne znaczenie. Pierwsza nowelizacja nie wprowadziła do ustawy znaczących zmian. Ustawa powstała 5 lat temu, a od tego czasu rynek mocno się zmienił i proste techniki jego fukcjonowania stały się mało skuteczne.
Czy należy rozumieć, że obecne przepisy są barierą w funkcjonowaniu rynku?
Niektóre -- tak. Ale jest to też kwestia precyzowania pewnych zapisów istniejącej ustawy. Niezbędne okazało się, np. sprecyzowanie pojęcia publicznego obrotu. Nie dla wszystkich jest bowiem jasne, czy w przypadku spółki będącej w publicznym obrocie, gdy transakcja nie ma charakteru publicznego -- w rozumieniu art. 1 prawa o publicznym obrocie -- mamy do czynienia z publicznym obrotem, czy -- nie. Dla nas konieczność stosowania w takim przypadku wymogów ustawy była niewątpliwa, należało to jednak wyraźnie sprecyzować, aby nie było takich wątpliwości.
Następna sprawa, to jest zmiana definicji papieru wartościowego w publicznym obrocie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta