Na dwutlenek babka wróżyła
Na dwutlenek babka wróżyła
Naukowcy są raczej pewni, że zmiany klimatu doprowadzą do podwyższenia temperatury, lecz nadal nie wiedzą, jakie będą tego konsekwencje dla rolnictwa. Jak dotychczas, w większości rozważań zakładano, że technologia i gospodarka rolna nie będą podlegać ani ewolucji, ani adaptacji do zmienionych warunków klimatycznych. Jednakże najnowsze studia na ten temat -- tzw. eksperymenty przystosowania -- dowodzą czego innego -- stwierdzają eksperci UNEP i WMO.
Zboża jak gaje
Badania naukowców z Uniwersytetu w Sydney w Australii wykazały, że niektóre rośliny uprawiane w warunkach atmosferycznych, jakie najprawdopodobniej występować będą w roku 2050, są dwa razy większe niż obecnie, mają zdrewniałe łodygi, grube liście i "owłosione" kłosy, w których znajduje się grube ziarno.
Uczeni uprawiają rośliny przy podwyższonej zawartości dwutlenku węgla do 540 części na milion (według szacunków takie właśnie będzie stężenie C 02 w atmosferze w 2050 r. ). Okazuje się, że w takich warunkach plony ryżu wzrosły o 58 proc. , winogrona mają większe kiście o mniejszych owocach, a trawa gatunku panicum występująca na pastwiskach, rosła jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta