Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równość kobiet i mężczyzn

26 lutego 1996 | Prawo | EZ

Co zrobiła i co planuje Rada Europy

Równość kobiet i mężczyzn

Eleonora Zielińska

Rada Europy przywiązuje dużą wagę do problemu równości kobiet i mężczyzn, co znalazło wyraz m. in. w licznych dokumentach oraz konkretnych działaniach.

Wiodącą rolę odgrywa Komitet Zarządzający ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (CDEG), powołany w 1987 r. zamiast Komitetu ds. Statusu Kobiet, w którego skład wchodzą specjalistki i specjaliści delegowani przez rządy państw członkowskich. Zbiera się przeciętnie dwa razy do roku; ostatnio w końcu października 1995 r. , z udziałem ekspertek i ekspertów z państw członkowskich oraz obserwatorek i obserwatorów z Chorwacji, Ukrainy, Rosji, Watykanu, Komisji Europejskiej i kilku organizacji pozarządowych.

Do zadań CDEG należy w szczególności: badanie w państwach członkowskich przestrzegania zasady równości kobiet i mężczyzn, ocena ich polityki w tej dziedzinie, inicjowanie wymiany doświadczeń między nimi, zwłaszcza dotyczących instrumentów prawnych na rzecz równouprawnienia, oraz podejmowanie działań w ramach Komisji ONZ do statusu kobiet. Ponadto ocenia roczne raporty sekretarza generalnego na temat realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn w łonie samej RE, opiniuje wydawane w tej dziedzinie dokumenty, przygotowuje konferencje ministrów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 684

Spis treści
Zamów abonament