Pełnosprawny biznes
Pomysły na wolny rynek
Pełnosprawny biznes
W Krasnymstawie (woj. chełmskie) niepełnosprawni wykupili od miasta hale po byłej jajczarni i uruchomili tam duży zakład produkcyjny. W Barczewie (woj. olsztyńskie) miejscowa spółdzielnia inwalidów prawie dwukrotnie zwiększyła zatrudnienie i 95 proc. produkcji sprzedaje do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Austrii. Zakład pracy chronionej w Lidzbarku Warmińskim dostarcza czepki chirurgiczne koncernowi Johnson and Johnson, który sprzedaje je renomowanym szpitalom na świecie.
To tylko niektóre przykłady rezultatów, jakie daje pomysł na biznes plus wolny rynek. Wymowa ich jest szczególna -- dotyczy osób niepełnosprawnych i zakładów pracy chronionej.
W Polsce działa obecnie około 1390 takich zakładów. Przez dziesięciolecia skazane na produkcję szczotek, fartuchów i rękawic teraz robią kartony, styropian, grille ogrodowe, meble, specjalistyczny sprzęt medyczny; prowadzą puby i restauracje; zdobywają certyfikaty norm ISO. Większość z nich to dawne spółdzielnie inwalidów, jednak w ciągu ostatnich pięciu lat, w ich miejsce pojawiły się także spółki i przedsiębiorstwa prywatne, zatrudniające przede wszystkim niepełnosprawnych. Tylko w ubiegłym roku status zakładu pracy chronionej uzyskało ok. 400 przedsiębiorstw.
Inwalida...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta