Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa na czas określony

26 lutego 1996 | Prawo | ES

Znowelizowany kodeks pracy

Umowa na czas określony

Elżbieta Szemplińska

Znowelizowany kodeks pracy zapowiada przekształcenie trzeciej umowy terminowej w umowę na czas nie określony. Warto z tej okazji omówić specyfikę umów o pracę na czas określony i problemy wynikające z ich stosowania w praktyce i orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Zgodnie z art. 25 § 1 k. p. umowę opracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, a także na okres próbny.

Granice są z góry oznaczone

W umowie o pracę na czas określony już wmomencie zawierania strony określają czas jej trwania. Może być ona zawarta na konkretnie oznaczony okres albo do dnia zaistnienia określonego zdarzenia, a więc np. na miesiąc, trzy miesiące, rok czy dowolnie krótszy lub dłuższy okres. Innymi słowy: strony decydują się na wyznaczenie granic czasowych jej trwania.

Najistotniejszą cechą takiej umowy jest rozwiązanie się jej z upływem okresu, na który była zawarta. Jest to rozwiązanie z mocy prawa, bez konieczności specjalnego składania oświadczenia woli przez którąkolwiek ze stron umowy.

Od tej zasady istnieją dwa wyjątki:

* wmyśl art. 177 § 3 k. p. umowa, która rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 684

Spis treści
Zamów abonament