Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podczerwona nadzieja

26 lutego 1996 | Nauka i Technika | KK

Podczerwona nadzieja

Satelita IRAS jako pierwszy dokonywał obserwacji kosmosu w podczerwieni, w latach 1983--1984. Jego zadanie polegało na sporządzeniu mapy nieba. Wykonał je. A teraz, od trzech miesięcy, na podstawie tej mapy działa dziecko Europejskiej Agencji Kosmicznej, czyli ISO, Infrared Space Observatory, pierwsze kosmiczne obserwatorium na podczerwień. Konstruktorzy akcentują tę różnicę: nie satelita, lecz obserwatorium. Tym razem, też dzięki podczerwieni, zadanie polega na dostarczaniu informacji o fundamentalnym znaczeniu dla dziejów wszechświata. ISO nie działa po omacku, musi udzielić odpowiedzi na ponad 600 szczegółowych pytań postawionych przez astronomów i astrofizyków.

Precyzja

Dla badań nieba promienie podczerwone mają szczególne znaczenie. Chodzi o fale dłuższe niż widzialne, o pasmo od jednego do kilkuset mikrometrów emitowane przez materię międzygwiezdną w postaci gazu i pyłu rozprzestrzenionego między gwiazdami i galaktykami. Nie wnikając w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 684

Spis treści
Zamów abonament