Kręgosłupowe LEGO
U 7--10 proc. młodych Polaków konieczna jest operacja wad kręgosłupa, na którą trzeba czekać nawet 2 lata
Kręgosłupowe LEGO
W ostatnich 5 latach wykonano w kraju prawie 3 tys. operacji wad kręgosłupa za pomocą polskiego systemu korekcyjno-stabilizacyjnego o nazwie DERO, wytwarzanego przez zielonogórską firmę LfC. Jego instrumentarium stosowane jest już w 30 ośrodkach, w tym w 13 klinikach ortopedycznych. Stało się ono konkurencją dla najlepszych tego typu urządzeń producentów zachodnich. Nic dziwnego, że system ten otrzymał nagrodę Złotego Eskulapa '96 podczas tegorocznego międzynarodowego salonu medycznego SALMED w Poznaniu.
DERO jest bez wątpienia jednym z najciekawszych osiągnięć polskiej myśli technicznej w medycynie, co cieszy tym bardziej, że tak naprawdę nie ma ich zbyt dużo. Innym interesującym opracowaniem ostatnich lat jest np. polski system Zespol, pozwalający leczyć złamania kości bez użycia gipsu, który czasami jest niezbędny, ale grozi też powikłaniami. W medycynie nie ma jednak idealnych rozwiązań. Każde ma jakieś wady izalety, a o ich zastosowaniu często decydują konkretne schorzenia i pojedyncze przypadki.
Sposób na skoliozę
Polskie instrumentarium DERO przyrównywane jest do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta