Użyczanie serca
Wielu pacjentów umiera w oczekiwaniu na przeszczep
Użyczanie serca
Tadeusz Wójciak z Buffalo
Ośmioletni Michael Jordan Shea z Dillon w stanie Montana poniósł śmierć na początku lata pod kołami samochodu. Dziś jego serce bije w piersi dziewczynki z Yakima, wątroba uratowała życie kobiecie z Baltimore, jedna jego nerka funkcjonuje worganizmie młodej dziewczyny z Seattle, druga pomaga w odzyskaniu zdrowia kobiecie z południa stanu Waszyngton.
Chłopiec wiedział o znaczeniu oddawania swych organów po śmierci dla ratowania życia innych ludzi. Gdy bardzo przeżywał śmierć swego dziadka, matka pokazała mu swą "donor card", którą nosi przy sobie zawsze Amerykanin . Wyszczególniają w niej swe wewnętrzne organy i wyrażają życzenie powtórnego ich użycia -- na wypadek swej śmierci -- w ciałach innych ludzi. Michael po dwóch tygodniach wrócił do tematu i oświadczył mamie: "Chcę to zrobić. Chcę oddać swoje serce, gdy umrę".
W USA, choć ruch dawców organów wewnętrznych jest lepiej zorganizowany niż w innych krajach, ciągle stosunkowo niewielu ludzi myśli perspektywicznie o swojej humanitarnej użyteczności dla innych ludzi po śmierci. Rocznie 12 tys. zmarłych stanowić mogłoby potencjalne źródło życiodajnych organów dla innych ludzi. Tylko część pozostawia swoje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta