Socjalizm za 85 milionów dolarów
Rusza amerykańska zawodowa liga piłki nożnej: dwie konferencje, dziesięć klubów, stu osiemdziesięciu zawodników
Socjalizm za 85 milionów dolarów
W 1990 roku Międzynarodowa Federacja Piłkarska zawarła z działaczami piłkarskimi (nie mylić z futbolowymi) w USA niepisaną umowę. Przewodniczący FIFA Joao Havelange powiedział: damy wam finały mistrzostw świata w 1994 roku, jeśli do tego czasu założycie u siebie zawodową ligę piłkarską. Działacze amerykańscy nie wywiązali się na czas z umowy. Gdy rozpoczynały się mistrzostwa, liga była we mgle. Jednak niecałe dwa lata później udało się: w sobotę, 6 kwietnia, Major League Soccer (MLS) wystartuje. Na stadionie Spartan, San Jose Clash zagra z Washington DC United.
Alan Rothenberg, prawnik z Los Angeles, przewodniczący komitetu organizacyjnego finałów mistrzostw świata, a także założyciel ligi, dopiero pod koniec 1993 roku przedstawił biznesplan. Zakładał on, że MLS wystartuje w kwietniu 1995 roku. Ale to były tylko słowa. Główną słabością biznesplanu było to, że nie przedstawiał on źródeł finansowania przedsięwzięcia. Walka o sponsorów trwała dłużej, niż zakładano. Pod koniec 1994 roku Rothenberg stwierdził, że MLS jednak nie ruszy w 1995 roku. Rozpoczęcie rozgrywek przesunięto o kolejny rok. Wykorzystano ten czas na uważne przestudiowanie biznesplanu.
Zakładał on, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta