Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

28 października 1993 | Świat | TS

Informacje

Finowie zawsze patrzą w przyszłość

Między Rosją a Europą

Finowie zawsze patrzą w przyszłość. Dlatego na pytanie, co jest obecnie najważniejszym problemem ich kraju, wszyscy, jak jeden mąż, odpowiadają: wejście do Wspólnoty Europejskiej i uzyskanie jak najlepszych warunków członkostwa.

Neutralność, stosunki z Rosją to, oczywiście, też są sprawy, których w Finlandii nie pomija się milczeniem. Ale przestały być najważniejsze. Myśli się o nich w yłącznie w kontekście tego, co będzie. Czy Finlandia zdoła zachować neutralność, jeżeli zostanie przyjęta do W spólnoty? Czy władze Rosji zaakceptują zmianę jej statusu?

Finowie nie rozdrapują ran. Godzą się z tym, co jest nieuniknione i konieczne. Nie wypominają Szwecji, że przez setki lat Finlandia była gorszą częścią szwedzkiego królestwa. Pamiętają, że w XIX w ieku, pod władzą Rosji, W ielkie Księstwo Finlandii rozwinęło się gospodarczo i cywilizacyjnie. Nie przeżywają utraty Karelii, która po ostatniej wojnie przeszła pod władzę radziecką. W cale nie przejmują się tym, że przez cały okres powojenny Zachód traktował ich kraj nieufnie, w idząc w nim bliskiego sojusznika ZSRR.

Wprawki z finlandyzacji

"Nie ruszajcie Finlandii, to najbardziej stabilny kamień w moim królestwie" -- zwykł mawiać car Mikołaj I....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 100

Spis treści
Zamów abonament