Śmieci lepsze od węgla brunatnego
Elektrociepłownia w Mannheim
Śmieci lepsze od węgla brunatnego
Na przełomie lat 1966 i 1967 elektrociepłownia w Mannheim, w okręgu Ren-Nekar Badenii-Wirtenbergii, spalała 100 tys. ton śmieci rocznie. Teraz -- 260 tys. ton. Przez 27 lat spaliła i przetworzyła na parę technologiczną dla zakładów lub ciepło dla mieszkańców miasta ponad 5 mln ton odpadów. Gdyby w tym czasie śmieci te składowano na wysypisku, to po ubiciu pokryłyby całe 300-tys. Mannheim 5-metrową warstwą. Gdyby położyć je tylko w śródmieściu miasta, powstałaby warstwa 15-metrowa, czyli wysokości sześciometrowego bloku.
Wykorzystać energię odpadów
Podobno wartość opałowa śmieci jest w iększa niż w ęgla brunatnego, ale spalarnia nie jest inwestycją dochodową. Jeden kocioł kosztuje 350 mln marek, do tego dochodzą niewyobrażalnie drogie urządzenia oczyszczające spaliny, ciągłe ich ulepszanie czy choćby renowacja. Miejscowy koncern Mannheimer Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mb H -- zajmujący się między innymi zagospodarowywaniem odpadów, w ytwarzaniem i dostarczaniem ciepła -- przyznaje: -- Głównym zadaniem elektrociepłowni jest likwidacja śmieci. Ciepło w ytwarzane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta