Ekstradycja i tortury
Kamienie milowe
Ekstradycja i tortury
W sprawie Soering przeciwko Wielkiej Brytanii (orzeczenie -- 7 lipca 1989 r. ; A. 161) Trybunał po raz pierwszy wyraźnie potwierdził, że wydalenie lub ekstradycja przez państwo-stronę Konwencji w okolicznościach powodujących poważne ryzyko, że osoba, której to dotyczy, będzie narażona na tortury czy inne nieludzkie lub poniżające traktowanie albo karanie w kraju przeznaczenia, może stanowić naruszenie art. 3 Konwencji.
Obywatel RFN Jens Soering siedział w brytyjskim więzieniu w związku z wnioskiem o wydanie go władzom amerykańskim. W USA toczyło się przeciwko niemu śledztwo o morderstwo popełnione w 1985 r. w stanie W irginia. W spólnie z narzeczoną zamordowali jej rodziców. O bydwoje byli wtedy studentami. Uciekli do Anglii, gdzie w kwietniu 1986 r. aresztowano ich za posługiwanie się fałszywym czekiem.
W obecności policjantów Soering przyznał się do zabójstwa. Ława przysięgłych sądu w Bedford (Wirginia, USA) uznała, że są podstawy do oskarżenia go o oba morderstwa. W krótce władze USA wystąpiły z wnioskiem o ekstradycję.
Przy rozpatrywaniu go rząd Wielkiej Brytanii za pośrednictwem swojej ambasady w W aszyngtonie zwrócił się do Amerykanów z następującym listem: "Ponieważ kara śmierci została w W ielkiej Brytanii zniesiona, upoważniono nas do w ystąpienia o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta