Ryzyko wkalkulowane
Polskie firmy na Ukrainie
Ryzyko wkalkulowane
W ubiegłym roku wysokość obrotów towarowych Polski z Ukrainą wyniosła 351 mln dolarów (według strony ukraińskiej nie dysponującej ankietami SAD -- 284 mln USD) . Dało to nam 7 miejsce na liście zachodnich partnerów Ukrainy (przodują Niemcy i Chiny) . Ukraina jest drugim po Rosji partnerem Polski wśród krajów byłego ZSRR. Kontakty handlowe bazują na barterze. 80 procent wwozu do Polski stanowią ukraińskie surowce (rudy metali, antracyt, przetwory) .
Niestabilność polityczno-ekonomiczna, bariery celne; m. in. istnienie NTS (nałożno-towarocznoj stoimosti, odpowiednika VAT) , w wysokości 28 procent w artości towaru, który to podatek polski przedsiębiorca musi zapłacić przed wysyłką towaru na Ukrainę, zwiększają ryzyko handlowe.
W edług danych polskiego Biura Radcy Handlowego w Kijowie na koniec ubiegłego roku zarejestrowanych było 144 spółki j. v. polskoukraińskie. Ich udział we wzajemnych obrotach nie przekracza 5 procent. Największe obroty robi się na jednorazowych kontraktach oraz stałej obecności na tutejszym rynku. W Kijowie znajduje się 18 stałych przedstawicielstw polskich firm m. in. Ciechu, Energopolu, Exbudu, Elektrimu, Labimexu, Polimex-Cekopu, Taxtil-Impexu, Intervisu, Stalowej W oli, Zwutu.
Michał Uziębło attaché handlowy polskiej ambasady twierdzi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta