Szprycowanie ziemi
Szprycowanie ziemi
*
63 proc. składowisk nie ma żadnych zabezpieczeń
*
Ponad 100 mln ton odpadów stwarza coraz większe zagrożenie
Rosnące góry śmieci w Polsce to skomplikowany rebus dla najtęższych umysłów, utrapienie decydentów, stała pożywka dla krzyczących ekologów, przyczyna regionalnych konfliktów i intratne źródło dochodów zorganizowanych grup przestępczych. Eksport śmierdzącego towaru na wschodnie śmietniki Europy postkomunistycznej rozwija się nadal. Na zachodzie starego kontynentu szprycowanie ziemi nie przetworzonymi odpadami nie opłaca się nawet najbogatszym firmom. W naszym kraju powyżej 84 proc. odpadów najbardziej niebezpiecznych, toksycznych ładowanych jest do ziemi, w krajach zachodnich ponad 80 proc. jest unieszkodliwianych.
Alarmujący raport w tej sprawie ujawnił kilka dni temu, główny inspektor ochrony środowiska, Andrzej W alewski. -- Co roku w Polsce wytwarza się ok. 8 mln ton odpadów niebezpiecznych, z tego 1, 8 mln ton tych najgroźniejszych. Na składowiskach nagromadzonych jest powyżej 100 mln ton, które stwarzają coraz w iększe zagrożenie dla środowiska -- powiedział wiceminister Andrzej W alewski.
Państwowa Inspekcja O chrony Środowiska zakończyła inwentaryzację 1245 składowisk odpadów we wszystkich w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta