Potrzeba równowagi
Ian Hume o polityce społecznej i przemianach gospodarczych w Polsce
Potrzeba równowagi
Przekształcenie polskiej gospodarki w nowoczesną gospodarkę rynkową, zdolną do zintegrowania się ze Wspólnotą Europejską, wymaga nie tylko zachowania równowagi w skali makro, prywatyzowania majątku państwowego czy tworzenia rynków finansowych, lecz również radykalnych zmian w zapewnieniu i sfinansowaniu usług socjalnych.
Podczas gdy polski program stabilizacji i restrukturyzacji gospodarki zaczyna wykazywać pozytywne wyniki, znacznie w olniejszy postęp w reformowanu polityki społecznej i tworzeniu programów socjalnych zagraża dążeniom rządu do uporania się z rosnącymi kosztami społecznymi okresu przejściowego. U trudnia to kontynuację "przezbrojenia" kapitału ludzkiego, co z kolei ma podstawowe znaczenie w dotrzymaniu terminarza restrukturyzacji.
W roku bieżącym Polska, z przewidywanym wzrostem produktu krajowego o ponad 4 proc. , znajdzie się wśród krajów Europy o najszybszym wzroście gospodarczym. Mimo tego wybitnego osiągnięcia niezadowolenie z reform jest duże, bo znaczna część społeczeństwa uważa, że znalazła się na obrzeżach procesu przemian. W iększość Polaków jest zdania, że powodzi się im gorzej niż pod koniec lat 80. Bezrobocie przekracza obecnie 15 proc. , a szanse każdej jednostki pozbycia się statusu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta