Polityka i prawo w ogródkach
Tego ogrodu prawnie już nie ma. Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie i ostatecznie stwierdził wygaśnięcie prawa do użytkowania ziemi przez działkowców; teraz mogą kupić ją sobie od gminy. Polski Związek Działkowców twierdzi co innego. Ściąga składki, grozi, że nieposłusznym zabierze działki i każe zburzyć domy. Państwo w państwie.
Polityka i prawo w ogródkach
Jerzy Sadecki
Pracowniczy Ogród Działkowy "Grodkowice" to 760 działek i ponad 45 hektarów. Wieś Łysokanie, gmina Kłaj, województwo krakowskie. Ogród wygląda dziś jak duże osiedle domków jednorodzinnych, z gęstą zabudową. Mur, blacha, pustak, beton, solidne ogrodzenia. W niczym nie przypomina sielskiego obrazka z czytanek mojego dzieciństwa, gdzie utrudzony lud pracujący z zapałem krzątał się na grządkach, w tle mając malutkie, drewniane altanki do przechowywania narzędzi i schronienia się przed deszczem.
27 marca 1984 roku główny architekt miasta Krakowa w informacji o terenie pod przyszły ogród pracowniczy napisał, że ze względu na wysoką jakość gleb (III klasa) i usytuowanie terenu nie dopuszcza się budowy jakichkolwiek obiektów kubaturowych. Ewentualne altanki na narzędzia rolnicze winny być zaprojektowane dla całego obszaru, w wielkości do 12 metrów kwadratowych, zespolone dla czterech działek celem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta