Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólne oszczędzanie w Niemczech

15 maja 1996 | Ekonomia | AN

Na cele mieszkaniowe

Wspólne oszczędzanie w Niemczech

Idea wspólnego oszczędzania na cele mieszkaniowe wywodzi się z końca XVIII wieku, z Anglii. W 1775 r. w Birmingham powstało Towarzystwo Budowlane (Building Society) . Jego członkowie zobowiązywali się wpłacać do towarzystwa co miesiąc pewną sumę pieniędzy. Ze zgromadzonego w ten sposób funduszu wypłacano im pożyczki, wraz z wkładem, na budowę domu.

Taki sposób finansowania budowy domu rozpowszechnił się szybko w wielu krajach Europy, a także w Ameryce Północnej, Południowej oraz Australii. Do dzisiaj ten system, z pewnymi przeobrażeniami, funkcjonuje m. in. w RFN, Austrii, Turcji. W krajach anglosaskich nastąpiła ewolucja do tzw. systemu otwartego, w którym oszczędzającym ipożyczkobiorcą nie muszą być te same osoby.

Prosta idea

Idea wspólnego oszczędzania na cele mieszkaniowe jest bardzo prosta. Najłatwiej wytłumaczyć ją można za pomocą uproszonego modelu. Załóżmy, że osoba zainteresowana budową lub kupnem domu (oszczędzający) potrzebuje kwotę 100 jednostek pieniężnych (suma docelowa) . Oszczędzający jest w stanie co roku przeznaczyć na ten cel 10 jednostek. Dla uproszczenia nie uwzględniamy oprocentowania oszczędności i kredytu.

Jeżeli nasz oszczędzający chciałby samodzielnie poprawić swoją sytuację mieszkaniową, potrzebowałby 10...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 752

Spis treści
Zamów abonament