Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezes i dyrektor w jednym

15 maja 1996 | Moja Kariera | EB

Kontrakty menedżerskie

Prezes i dyrektor w jednym

Szefowie firm o statusie prawnym spółki handlowej najczęściej mają równocześnie dwa tytuły: prezesa zarządu i dyrektora generalnego. Ta dwoistość nazewnictwa wynika z rzeczywistości prawnej. Obie role szefa mają bowiem swoje źródło w innych kodeksach.

Posada prezesa zarządu w spółce prawa handlowego, podobnie jak wszystkich członków zarządu ma swoje uzasadnienie w przepisach kodeksu handlowego. Zarząd spółki, który składa się z prezesa i członków, jest jej organem ustawowym. Bez ustanowienia zarządu nie można np. zarejestrować spółki w sądzie. Niemożliwe jest też prowadzenie działalności -- zarząd jest wyłącznym reprezentantem spółki i odpowiada za jej poczynania. Decyzje prezesa zarządu w wielu sprawach związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością są wiążące.

Z zapisów kodeksu handlowego nie wynika jednak prawo członka zarządu do wynagrodzenia. Kwestie te może natomiast regulować statut spółki, uchwała zgromadzenia wspólników lub umowa z członkiem zarządu. Jak twierdzi Andrzej Wiśniewski w książce pt. "Spółki kapitałowe", członek zarządu w zasadzie nie może wykonywać funkcji honorowo. Z drugiej strony brakuje formalnych przeszkód, aby tak właśnie było. Zdaniem Wiśniewskiego, w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 752

Spis treści
Zamów abonament