Węgiel bez rynku i konkurencji
Niewiele nowego w programie restrukturyzacji górnictwa
Węgiel bez rynku i konkurencji
Po wielomiesięcznych dyskusjach program dla górnictwa został przyjęty przez Radę Ministrów. Ministerstwo Przemysłu zapewnia, że w roku 1998 branża ta osiągnąć powinna dodatni wynik finansowy. W programie nie ma na to żadnych dowodów. Kolejne, liczne wersje, wzbudzały wiele kontrowersji, głównie ze względu na ogromne sumy jakich wymagała jego realizacja i na brak pewności, że w ten sposób uzdrowi się górnictwo.
Przyjęty program zmodyfikowany został w stosunku do swojej poprzedniej wersji tylko w bardzo niewielkim stopniu. Jedyna istotna różnica polega na rezygnacji z koncepcji utworzenia, tzw. opłaty węglowej w wysokości 3, 7 proc. od ceny 1 tony węgla. Tak jak w poprzednich wersjach, program bardzo dokładnie precyzuje wielkość umorzeń i wsparcia finansowego jakie jest niezbędne, a jest to kwota rzędu 6282, 3 mln zł. Nie podaje natomiast mechanizmow ekonomicznych gwarantujących, że sumy te doprowdzą górnictwo do rentowności.
W programie jest natomiast wiele niedomówień i sprzeczności. "Zewnętrzne wsparcie finansowe", jak określa się to w programie, wynosić ma nie 5259, 7 mln zł, a publicznie podaje przedstawiciel ministerstwa przemysłu, lecz o 1022, 6 mln więcej, czyli razem wsparcie bezpośrednie i pośrednie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta