Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw orzeczenie, potem egzekucja

15 maja 1996 | Prawo | JK

Najpierw orzeczenie, potem egzekucja

Jacek Kondracki, Radosław Baszuk

Jak się wydaje, definitywnie mamy już za sobą czas, gdy dominującym sposobem przymusowego dochodzenia prawomocnie zasądzonych roszczeń był najprostszy, tj. egzekucja z wynagrodzenia za pracę. Mimo niewątpliwie występującego zjawiska niechęci (bądź niemożności) dochodzenia swych roszczeń na drodze prawnej i późniejszego egzekwowania ich za pośrednictwem komornika, praktyka sądów karnych i urzędów prokuratorskich coraz częściej wkracza na dotychczas obcy im obszar postępowań egzekucyjnych.

Przykładem przeżywającego renesans czynu zabronionego jest tzw. przestępstwo udaremnienia egzekucji (art. 258 kodeksu karnego) , polegające na usunięciu, ukryciu, zbyciu, obciążeniu albo uszkodzeniu mienia zajętego lub zagrożonego zajęciem w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego.

W ustawie z 12 października 1994 r. o ochronie obrotu gospodarczego i zmianie niektórych przepisów prawa karnego (Dz. U. nr 126, poz. 615) dokonano, wprowadzając przepis o charakterze lex specjalis wobec opisanego wyżej czynu z art. 258 k. k. , penalizacji zachowania polegającego na usunięciu, ukryciu, zbyciu, uszkodzeniu, rzeczywistym lub pozornym obciążeniu mienia zajętego lub zagrożonego zajęciem, w celu udaremnienia wykonania -- związanego z działalnością gospodarczą --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 752

Spis treści
Zamów abonament