Test dla socjaldemokratów
Większość Macedończyków opowiada się za przedterminowymi wyborami
Test dla socjaldemokratów
Ryszard Bilski
Zamach na życie prezydenta Republiki Macedonii Kiro Gligorova, dokonany jesienią ubiegłego roku, nie zdestabilizował -- wbrew przewidywaniom wielu polityków -- sytuacji w kraju. Gdy okaleczony przez bombę prezydent został przewieziony do szpitala, opozycja zaprzestała ataków, odwołała antyrządowe wiece i pochody, odcięła się też od jakichkolwiek związków z atakiem. Wcześniej zarzucała Gligorovowi "zdradę interesów narodowych", której miał się dopuścić rezygnując -- na żądanie Aten -- z narodowej flagi: "gwiazdy z Werginy" (emblemat królów starożytnej Macedonii) . Życie po zamachu toczyło się normalnie. Nawet spokojniej niż przedtem. Nie było paniki w sklepach ani w bankach. Jedynie na kilka godzin zamknięto granicę państwową.
Krach trójpartyjnego porozumienia
Gdy po kilkumiesięcznym leczeniu prezydent powrócił do pracy, temperatura życia politycznego gwałtownie się podniosła. Rozpadło się główne ugrupowanie rządzącej koalicji, Sojusz dla Macedonii, które zjednoczyło -- w kampanii wyborczej w 1994 roku -- i poprowadziło do zwycięstwa: socjaldemokratów, socjalistów i liberałów. Kiro Gligorov, który wygrał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta