Pięć lat rynku kapitałowego
Pięć lat rynku kapitałowego
Mówi przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych, Jacek Socha
Rynek kapitałowy w Polsce liczy 5 lat, gdyż za jego początek należy uznać rok, w którym została uruchomiona giełda, zaczęła funkcjonować Komisja Papierów Wartościowych, rozpoczęły działalność domy maklerskie. Obchody 5-lecia komisja łączy z dwiema imprezami o charakterze międzynarodowym: konferencją "Rozwój i regulacje rynków papierów wartościowych w krajach, będących w okresie transformacji" oraz Konferencją Komitetu Rynków Rozwijających się Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) . W związku z rocznicą poprosiliśmy przewodniczącego KPW, Jacka Sochę o ocenę stanu rynku po 5 latach istnienia oraz o przedstawienie perspektyw jego rozwoju.
Jak rozwija się rynek
Pierwsze 5 lat to było przede wszystkim tworzenie rzeczywistych fundamentów rynku kapitałowego: zarówno od strony instytucji, jak i mechanizmów rynkowych. Zgodnie z koncepcją tworzenia tego rynku, powołano Giełdę Papierów Wartościowych z depozytem (który później się wydzielił) , Komisję Papierów Wartościowych. Powstały także biura maklerskie -- jest ich obecnie jest 51, ale zaczyna ich ubywać, przede wszystkim na skutek konsolidacji. Pojawiły się też fundusze powiernicze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta