Jak zjeść ciastko i je zachować
Cło za mercedesy w leasingu
Jak zjeść ciastko i je zachować
Wedle Naczelnego Sądu Administracyjnego ("Rzeczpospolita" z 22 maja br. ) spółka S. Zasada Ltd nie mogła skorzystać z ustawowego zwolnienia od cła, bo odnosi się ono tylko "do przedmiotów służących prowadzeniu działalności gospodarczej". Aprzecież "samochody zostały oddane w leasing, czyli wydane innej osobie, nie służą więc prowadzeniu działalności gospodarczej przez spółkę".
Przypomnijmy wpierw literę prawa, traktującą o tym zwolnieniu. Chodzi o art. 37 ust. 5 ustawy z 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. nr 60, poz. 253 z późn. zm. ), w brzmieniu: "Spółki, na których utworzenie zezwolenia zostały wydane na podstawie ustawy, o której mowa w art. 35 (z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem zagranicznym -- przyp. J. W. ), korzystają ze zwolnień od cła przywozowego w okresie 3 lat od utworzenia spółki w zakresie przedmiotu działalności gospodarczej określonej w zezwoleniach".
Koń, jaki jest, każdy widzi. Zdawać by się więc mogło, że z pewnością nie uwłacza zdrowemu rozsądkowi i nie grzeszy nieznajomością języka, w którym ta norma jest napisana, odbieranie jej jako zwalniającej (podmiotowo) od cła spółki zwane joint ventures, wcześniej utworzone po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta