Co dalej z branżowymi izbami gospodarczymi
Co dalej z branżowymi izbami gospodarczymi
Janusz Olszowski
Projekt ustawy o samorządzie gospodarczym wywołał burzliwe dyskusje, w tym falę protestów i krytycznych uwag różnych środowisk.
Przeciwko uchwaleniu ustawy wypowiedzieli się m. in. liderzy największych organizacji biznesowych, naukowych, będących niekwestionowanymi autorytetami w dziedzinie ekonomii i prawa, a także przedstawiciele izb: Amerykańskiej, Brytyjskiej, Szwedzko-Polskiej, Informatyki i Telekomunikacji oraz Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Przedsiębiorstw z Udziałem Kapitału Zagranicznego, a także Polskiej Federacji Niezależnych Przedsiębiorców.
Dotychczas najwięcej kontrowersji wzbudzały następujące kwestie:
l
powszechna (czytaj przymusowa) przynależność podmiotów gospodarczych do narzuconych przez ustawę organizacji samorządu gospodarczego, utrzymywanych z przymusowych składek,
l
nienadanie tym organizacjom statusu instytucji prawa publicznego,
l
przyznanie samorządowi prawa orzekania, czy podmiot gospodarczy prowadzi działalność "rzetelnie i zgodnie z przepisami prawa" oraz czy przestrzega zasad etyki i dobrych obyczajów w obrocie gospodarczym, bez podania jasnych kryteriów takiej oceny,
l
niezapewnienie przedsiębiorcom prawa do odwołania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta