Czerwona siła żółtej kartki
Co dzieje się z ludźmi, którzy podpisali wniosek o odwołanie rządu Hanny Suchockiej
Czerwona siła żółtej kartki
Małgorzata Subotić
Gdyby Alojzy Pietrzyk 19 maja 1993 roku spóźnił się na wieczorny samolot z Gdańska do Warszawy, być może ostatnie wybory parlamentarne odbyłyby się w październiku zeszłego roku, a nie 19 września 1993. Ówczesny poseł "Solidarności" wiózł -- po posiedzeniu Komisji Krajowej -- wniosek o odwołanie rządu Hanny Suchockiej. Pod wnioskiem podpisało się 50 posłów, w tym 19 z"Solidarności". Na liście byli też posłowie Porozumienia Centrum i Ruchu dla Rzeczypospolitej, a także przedstawiciele UPR, Akcji Polskiej, Porozumienia Ludowego. 28 maja 1993 roku Sejm odwołał gabinet Suchockiej. Zdecydował o tym jeden głos.
Alojzy Pietrzyk, działacz związkowy i górnik z kopalni "Zofiówka", przedstawiając na forum Sejmu wniosek owotum nieufności cytował, ku uciesze części sali, Cycerona. Dzień później prezydent Wałęsa nie przyjął dymisji rządu, ale rozwiązał parlament. Premier Suchocka rządziła do wrześniowych wyborów, w których SLD i PSL zdobyły razem blisko 2/ 3 mandatów w nowym Sejmie. Zwycięska koalicja cały czas sprawuje władzę, choć pod kierownictwem trzeciego już premiera.
Co dzieje się z ówczesnymi posłami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta