Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa Karta Praw Języka

20 czerwca 1996 | Kultura | AK

Nowa Karta Praw Języka

Alina Kowalczykowa

W ostatnich dniach odbyła się w Barcelonie konferencja lingwistyczna, w której wzięło udział kilkuset przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego świata. Jej efektem było podpisanie przygotowanej wspólnie od kilku lat Międzynarodowej Karty Praw Językowych.

Przedyskutowanie problemów językowych, jakie stwarza szybki, integracyjny rozwój współczesnego świata oraz zastanowienie się nad możliwościami ich ochrony -- to tematy obecnie paląco pilne. W jednoczącej się Europie i uniformizującym się świecie byt wszystkich języków jest zagrożony. Wszystkich -- bo nie tylko języków mniejszości, lecz i tych nawet, które tak zwycięsko opanowują świat, jak angielski: warto zauważyć, że Anglicy nie godzą się na utożsamianie z ich ojczystym językiem wypierającej go, zwulgaryzowanej, zachwaszczonej amerykańskiej jego odmiany.

Nasuwa się w tym momencie pytanie -- czy w ogóle, z punktu widzenia przyszłości, potrzebne są światu różnorodne języki, czy nie lepiej by było jeden z nich, najbardziej upowszechniony, przyjąć za wspólny, nadrzędny wobec innych, wykładany we wszystkich szkołach?

Lingwistyczne ujednolicenie jak największych obszarów i społeczności to proces niewątpliwie bardzo dogodny z punktu widzenia zarówno administracji wszelkich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 784

Spis treści

Raporty

Zamów abonament