Rosyjskie interesy w Europie
Rosyjskie interesy w Europie
Siergiej A. Karaganow
Każdego komentatora, który podjąłby się próby zdefiniowania narodowych interesów kraju znajdującego się w stanie niemal rewolucyjnego wrzenia, należałoby podejrzewać o intelektualne awanturnictwo. A jednak bardziej niż kiedykolwiek Rosjanie i ich sąsiedzi powinni dziś zrozumieć, jakimi racjami kieruje się tak olbrzymi kraj. Mimo iż wiele dziedzin życia wykazuje cechy charakterystyczne dla okresu przejściowego, wyłania się wyraźnie nowy consensus dotyczący narodowych interesów Rosji.
Ten consensus może wkrótce się załamać, zwłaszcza jeśli komuniści wygrają wybory prezydenckie albo jeżeli ponownie dojdzie do ostrych starć politycznych. Ale nawet jeśli to nastąpi, niektóre elementy tej zgody zostaną zachowane, albowiem są one odzwierciedleniem trwałych zmian w samej Rosji i wokół niej.
Wiele spośród rosyjskich interesów to interesy tradycyjne (określenie "tradycyjne" jest zarazem uspokajające -- Rosja staje się przynajmniej przewidywalna -- i niepokojące) . Jednakże na politykę (i myślenie o polityce w Rosji) wpływają dwa nowe elementy. Rzucają też one nowe światło na interesy tradycyjne. Chodzi o pluralizację i demokratyzację rosyjskiej polityki. Trzeba teraz pogodzić więcej głosów i interesów. Gdyby ugrupowania w rodzaju komunistów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta