Tor przeszkód projektu nowej konstytucji
Tor przeszkód projektu nowej konstytucji
Leszek Wiśniewski
Wiele jest problemów dyskusyjnych w projekcie nowej konstytucji w części już przyjętej przez Komisję Konstytucyjną Zgromadzenia Narodowego. Jednak tylko kilka z nich może w poważnym stopniu utrudnić uchwalenie nowej ustawy zasadniczej przez parlament lub być powodem jej odrzucenia w ogólnonarodowym referendum.
Zaliczyć do nich należy:
* brak wstępu odwołującego się do ciągłości historycznej państwa polskiego i więzi z kulturą chrześcijańską,
* kompromisowe określenie trwałego układu stosunków między państwem a Kościołami,
* problem równouprawnienia, w tym także bez względu na orientację seksualną, oraz
* kwestię powoływania powiatów.
Pozostaje oczywiście wiele dalszych spraw o zasadniczym znaczeniu, jak np. czy utrzymać dwie izby parlamentu: Sejm i Senat (albo zamiast Senatu powołać Izbę Samorządową) ; czy przewidzieć system władzy oparty na silnej prezydenturze, czy też lepszy będzie system silnego rządu ze znacznymi kompetencjami premiera, mającego wsparcie większości parlamentarnej (tzw. system kanclerski) .
Mimo że te problemy mają decydujące znaczenie dla ustroju państwowego, nie one będą decydowały o przyjęciu lub odrzuceniu nowej konstytucji.
Dotychczasowa wymiana poglądów w prasie, radiu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta