Urlopy wychowawcze
Kodeks pracy po zmianach
Urlopy wychowawcze
Rozmowa z dr Eugenią Gienieczko, dyrektorem Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej
Nowy art. 186 kodeksu pracy różni się od dotychczasowego. Dotąd ustawodawca twierdził, że urlopu wychowawczego udziela się w celu opieki nad małym dzieckiem, po nowelizacji z przepisu tego wypadło słowo "małym". Czy coś się za tym kryje?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do starych i nowych przepisów wykonawczych. Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych mówi, że z urlopu można skorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 4 roku życia, a gdy jest chore i wymaga osobistej opieki matki -- do czasu ukończenia przez niego 18 lat. Dawne rozporządzenie RM z 17 lipca 1981 r. ustalało granice wieku dziecka zdrowego również na 4 lata, chorego i wymagającego osobistej opieki matki -- także na 18 lat. Jeżeli chodzi o wiek dziecka, z którym związane jest prawo do urlopu wychowawczego, nic się nie zmieniło.
Czy pracodawca może nie udzielić urlopu wychowawczego w terminie wyznaczonym przez zainteresowaną osobę?
Nowe rozporządzenie nie pozostawia tu najmniejszych wątpliwości. To pracownica wskazuje termin rozpoczęcia i czas trwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta