"Solidarność" wierzy w siłę
Protesty 1996
"Solidarność" wierzy w siłę
Związkowcy nie wierzą w negocjacje z rządem. Panuje wśród nich przekonanie, że jeśli chcą cokolwiek załatwić, muszą zastosować nacisk.
Nie wiadomo czym zakończy się protest Stoczni Gdańskiej. Dwudniowy strajk okupacyjny Jerzy Borowczak, lider zakładowej "Solidarności", uznał za udany: "O stoczni mówiło się nie tylko w mediach, ale i w gabinetach". Wczasie strajku w Gdańsku powiało Sierpniem. Hotel Heveliusz zapełnił się jak dawniej dziennikarzami. Stocznia nie schodziła z pierwszych stron gazet i dzienników telewizyjnych. Doniesienia z Polski w mediach zagranicznych także zdominowała kolebka "Solidarności": "Euronews" nadała relację przypominającą jej rolę w obalaniu komunizmu, "Herald Tribune" drukowała na pierwszej stronie ogromne zdjęcie agencji Reutera przedstawiające wiecujących robotników. W gabinetach polityków wymyślono wotum nieufności dla ministra prywatyzacji. Doszło także do różnicy zdań w koalicji rządowej.
Ten, bez wątpienia najgłośniejszy, protest nie był pierwszy w tym roku.
Górnicy na mrozie
W lutym rozpoczęli górnicy -- strajk wybuchł w Nadwiślańskiej Spółce Węglowej. Wkrótce dołączyła do nich część kopalń Bytomskiej Spółki Węglowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta