Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

20 czerwca 1996 | Raporty | a.mac

Informacje

21

NR 142 (4396) 20 czerwca 1996

DOKUMENTACJA-LEASING

Leasing w Polsce

Gdyby nie te podatki

Leasing rozwijający się w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych, jest rozpowszechnioną na świecie formą działalności gospodarczej, w której wykorzystuje się konstrukcję wypożyczania dóbr w celu zaspokojenia potrzeb inwestycyjnych przedsiębiorstw. Obecnie w ten sposób realizuje się 20-25 proc. inwestycji w krajach o rozwiniętej gospodarce. Dla instytucji finansowych leasing jest też bezpieczniejszy od kredytowania inwestycji.

Stosowane są dwa podstawowe rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Za leasing operacyjny uważa się podgrupę umów przewidujących jedynie odpłatne użytkowanie dóbr. Za leasing finansowy, zwany też kapitałowym, uznaje się umowy z zawartą deklaracją kupna leasingowanego przedmiotu po zakończeniu umowy leasigu. Leasing operacyjny umożliwia traktowanie jako koszt pozyskania przychodów wszystkich związanych z nim opłat. Umowy leasingu finansowego nie dają takiej możliwości, gdyż traktowane są jako sprzedaż na raty.

Pełno, ajakoby nikogo nie było

Nie można uzyskać dokładnych danych na temat leasingu w Polsce. Trudno ustalić nawet liczbę firm prowadzących tego typu działalność. Według nieoficjalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 784

Spis treści

Raporty

Zamów abonament