Rezygnacja z procesu nie zawsze jest korzystna dla pracownika
Wydaje ci się, że nie masz szans na wygranie sprawy. Chcesz cofnąć pozew. Zastanów się! Może się okazać, że będziesz musiał zwrócić pozwanej stronie koszty procesu, głównie wydatki na adwokata
W praktyce wcale nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy po wytoczeniu powództwa strony dojdą do porozumienia, pozwany pracodawca dobrowolnie uiści zapłatę lub pracownik uzna, że nie ma szans na wygranie sprawy.
Może wówczas zrezygnować z kontynuowania procesu i cofnąć pozew. Warto jednak pamiętać o skutkach tej czynności, gdyż mogą one być niekorzystne dla pracownika.
Dopóki nie zacznie się rozprawa...
Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku (art. 203 § 1 k.p.c.).
Zatem dopóki nie rozpocznie się rozprawa, pracownik może swobodnie cofnąć pozew bez konieczności uzyskiwania na to zgody swego przeciwnika.
Wystarczy więc, że złoży pismo do sądu, w którym wskaże, że cofa pozew. W piśmie tym wystarczające jest zamieszczenie samego stwierdzenia o cofnięciu pozwu bez podawania motywów tej decyzji. Sąd zawiadamia wówczas pozwanego, a następnie umarza postępowanie w sprawie.
PrzykładAnna S. wystąpiła z powództwem przeciwko swemu byłemu pracodawcy, przedsiębiorstwu X,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta