Najłatwiej podnieść podatki
Wyższe obciążenia fiskalne podstawowym narzędziem walki z nadmiernymi deficytami. 13 państw w Unii Europejskiej zdecydowało się już podnieść VAT. W pozostałych toczy się na ten temat dyskusja
W poniedziałek minister Michał Boni zasugerował, że sposobem na ratowanie kondycji polskiego budżetu może być podwyżka podatków. W wielu krajach już podwyższono poziom obciążeń.
Jeszcze do niedawna średnia stawka podatku od towarów i usług w Unii była zbliżona do 18 proc., a w tym roku to 20,6 proc. Może być jeszcze wyższa, bo np. niemieccy ekonomiści namawiają kanclerz Angelę Merkel do wprowadzenia maksymalnej stawki, którą dopuszcza Komisja Europejska – 25 proc.
– Podnoszenie stawek VAT jest bardzo popularne, ponieważ to danina łatwa do ściągnięcia. Można też szybko oszacować finansowe efekty podwyżki – wyjaśnia Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas. – Poza tym przynosi znacznie mniej negatywnych efektów niż np. wstrzymanie inwestycji – dodaje. Zdaniem Dybuły znacznie łatwiej z taką decyzją rządu jest też się pogodzić konsumentom, zwłaszcza jeśli alternatywą miałoby być obcięcie pensji.
Wiele rządów wybiera podwyżkę podatków jako metodę, która pozwoli też sprostać wymogom Komisji Europejskiej i ograniczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta