Opłać parkomat także w sobotę
Władze gminy, wyznaczając strefy płatnego parkowania, mogą decydować o tym, w jakie dni opłaty będą pobierane. Ustawowo wolne od opłat jest parkowanie w święta i niedziele, czyli dni wolne od pracy
Podstawą prawną do wyznaczania stref płatnego parkowania stanowią przepisy ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 19, poz. 115 ze zm.). Zgodnie bowiem z treścią jej art. 13 ust. 1 korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania.
Strefę taką ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla samochodów lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.
Rada na wniosek wójta
Uchwałę w tej sprawie podejmuje rada gminy (miasta) na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem na drogach (art. 13b ust. 2 i 3 ustawy). W uchwale tej określić należy – poza granicami takiej strefy – przede wszystkim obowiązujące opłaty. Z tym że stawka za pierwszą godzinę postoju samochodu nie może przekraczać 3 zł.
Stawki te mogą być zróżnicowane, w zależności od miejsca parkowania. Przy ustalaniu stawek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta