Potrzebne, ale czy możliwe do realizacji
Polskie obligacje hipoteczne
Potrzebne, ale czy możliwe do realizacji
W uchwalonej przez Sejm 29 czerwca 1995 r. ustawie o obligacjach określone są zasady emisji, zbywania, nabywania i wykupu obligacji. Mówi ona także o wysokości i zasadach udzielania gwarancji dla obligacji, sposobach wskazywania gwaranta, określa zabezpieczenie, jego zakres i formę lub informację o jego braku.
Zgodnie z art. 6 punkt 2 tej ustawy, całkowite zabezpieczenie polega na: ustanowieniu zastawu lub hipoteki, udzieleniu gwarancji przez Narodowy Bank Polski lub inny bank, który musi posiadać kapitał własny nie mniejszy niż 10 mln ECU (wyrażone w złotych) , oraz udzieleniu zabezpieczenia przez Skarb Państwa. Całkowite zabezpieczenie może stanowić także gwarancja banku zagranicznego lub międzynarodowej instytucji finansowej, posiadających kapitał własny co najmniej 10 mln ECU. Podobnie jest, gdy poręczenia udziela gmina. Gminy, a także miasto stołeczne Warszawa mogą poręczać emisje obligacji emitowane przez gminy i związki komunalne, spółki prawa handlowego (gdy dana gmina ma więcej niż 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy) . Gminy mogą udzielać poręczeń emisji obligacji również przedsiębiorstwom, dla których pełnią funkcję organu założycielskiego. Do udzielenia poręczenia wymagana jest uchwała organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta