Nadzieja w transplantacjach
Część pacjentów uważa, że nie może doczekać się operacji, która jest jedyną dla nich szansą na przeżycie
Nadzieja w transplantacjach
W ostatnich 5 latach kilkakrotnie wzrosła w Polsce liczba przeszczepów szpiku kostnego, ale wciąż wykonuje się ich znacznie mniej niż w innych krajach. W przeliczeniu na milion mieszkańców zabiegów takich jest czterokrotnie mniej niż w najbardziej rozwiniętych państwach. Mimo to polscy specjaliści twierdzą, że "nie ma już potrzeby wysyłania pacjentów na transplantacje w ośrodkach zagranicznych, gdzie ich koszt jest co najmniej trzykrotnie wyższy niż w kraju". Przypomnieli o tym podczas spotkania pacjentów po transplantacjach szpiku kostnego, które odbyło się w Katowicach.
W Polsce koszty leczenia tą metodą zależą głównie od ceny leków i urządzeń, które są wyjątkowo wysokie. Najmniej nakładów pochłaniają płace dla personelu medycznego (wyjątkowo niskie) oraz pobyt w szpitalu (nadal dość niski) . Samo leczenie jest bezpłatne. Jak podkreślili lekarze podczas spotkania, "nigdy nie jest ono zależne od posiadania jakichkolwiek własnych środków". Część pacjentów nadal jednak uważa, że nie może doczekać się operacji, która jest jedyną dla nich szansą na przeżycie.
Kolejka po życie
W każdym razie w Klinice...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta