Prawica a kultura
Prawica a kultura
Tadeusz Szawiel
Dlaczego prawica w Polsce jest skłócona i słaba? Pytanie ani odkrywcze, ani nowe. Politolodzy i komentatorzy zadają je od paru lat próbując opisać paradoksalne zjawisko. Z jednej strony, czego nikt nie kwestionuje, istnieje w Polsce znaczny elektorat prawicowy, obejmujący, w zależności od tego, jak się liczy, od 20 proc. do 30 proc. potencjalnych wyborców. Z drugiej strony mamy w Polsce wiele partii i ugrupowań prawicowych, które nie potrafią od co najmniej trzech lat zagospodarować tego elektoratu. Zajmują się przede wszystkim sobą i wzajemnymi stosunkami, zamiast dbać o wcale niemały elektorat.
W rozważaniach nad kondycją polskiej prawicy pomijano zazwyczaj czynnik mający spore, choć nie rozstrzygające, znaczenie. Tym czynnikiem jest kultura i doświadczenia historyczne elit politycznych. Ale najpierw trzeba wymienić te czynniki, które nie wyjaśniają nieudolności i nieskuteczności prawicy.
Nie program dzieli polską prawicę
Gdyby się przyjrzeć dokładnie programom ugrupowań tworzących koalicję SLD, to stwierdzilibyśmy między nimi podobne różnice programowe, co między programami partii prawicowych. Nie przeszkadza im to jednak zamieszkiwać pod wspólnym politycznym dachem. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyartykułowane opcje programowe prawicy, to łatwo dostrzeżemy wahnięcia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta