Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wszyscy odpracują 2 maja

12 maja 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Niepełnosprawni, którym szef zagwarantował wolne między majowymi świętami, nie mogą przyjść do pracy w sobotę. Za planowanie takiej dniówki szef zapłaci grzywnę

- Nie jesteśmy zakładem pracy chronionej, ale zatrudniamy kilku niepełnosprawnych, którzy pracują 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. 2 maja wszyscy pracownicy firmy mieli wolny dzień, ale z obowiązkiem odpracowania 14 maja.

Po przeczytaniu tekstu o czasie pracy niepełnosprawnych z 10 maja br. nabrałem wątpliwości, czy w przypadku tej grupy zawodowej obowiązek odpracowania wolnego między majowymi świętami jest prawidłowy – pisze czytelnik.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 w tygodniu, a zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Tak stanowi ustawa z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Ten akt prawny w przeciwieństwie do kodeksu pracy nie posługuje się zwrotem „przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy”.

Stanowi po prostu, że czas pracy niepełnosprawnych nie może przekraczać 40 albo 35 godzin. Nie obowiązuje ich zatem zasada przeciętnego tygodniowego czasu pracy, a to oznacza, że wątpliwości czytelnika są jak najbardziej uzasadnione.

Góra pięć dni

Tak jak pisaliśmy, 10 maja br. w przypadku niepełnosprawnych nie można planować czasu pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8925

Spis treści
Zamów abonament