Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z wykorzystaniem urlopu ojcowskiego lepiej czasami poczekać

12 maja 2011 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Jeśli pracownik, któremu w tym roku urodzi się dziecko, przetrzyma do końca grudnia, wtedy będzie mógł spędzić dwa tygodnie z maluchem, a nie tydzień. I za ten czas dostanie zasiłek macierzyński

Za tydzień (siedem dni kalendarzowych) urlopu ojcowskiego w 2011 r. pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Od 1 stycznia 2012 będzie wypłacany za dwa tygodnie (14 dni kalendarzowych) takiej opieki. Do ukończenia 12 miesięcy Urlop ojcowski przysługuje ojcu wychowującemu dziecko, które nie ukończyło 12 miesięcy życia.

Ostatnim dniem, w którym należy się ten urlop i za który może być wypłacony zasiłek macierzyński, jest więc dzień poprzedzający datę ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Urlop ojcowski udzielany jest na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, złożony w terminie nie krótszym niż siedem dni przed zamierzonym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca musi uwzględnić ten wniosek.

Nie powinien jednak godzić się na podzielenie urlopu na części. Jedyny przypadek, gdy urlop ten może trwać krócej niż tydzień, występuje wtedy, gdy dziecko kończy 12 miesięcy życia. Pracodawca udziela wówczas pracownikowi urlopu nie dłużej niż do ukończenia tego wieku.

Przykład 1

Panu Michałowi urodziło się dziecko 15 kwietnia 2010. Prawie rok później, bo 8 kwietnia 2011, wystąpił on do swojego pracodawcy o udzielenie urlopu ojcowskiego od 11 do 17 kwietnia 2011. Ponieważ urlop ten przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia, pracodawca udzielił mu urlopu od 11 do 14

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8925

Spis treści
Zamów abonament