Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stadionie, zamknij się

12 maja 2011 | Prawo | Cezary Kąkol
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Decyzja o rozegraniu meczu przy pustych trybunach jest tylko jednym, i to wcale nie najsurowszym, ze sposobów dyscyplinowania organizatora – zauważa prokurator Prokuratury Rejonowej w Żarach

O rganizator, który uzyskał zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej, nie może być pewny, że na pewno się odbędzie. Dotyczy to zarówno imprez jednorazowych, np. finału Pucharu Polski w piłce nożnej, jak i cyklicznych, np. rozgrywek ligowych.

Dualizm kontrolny

Uprawnienia do kontrolowania bezpieczeństwa imprez masowych mają:

∑ organ gminy, który wydał zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej, tj. wójt, burmistrz albo prezydent miasta,

∑  wojewoda będący organem administracji rządowej.

Uprawnienia im przyznane są różne. Dodatkowo należy je podzielić na te, które są realizowane przed imprezą, oraz na te w czasie jej trwania.

W wypadku wójta, burmistrza albo prezydenta miasta kontrola przebiegu imprezy masowej z warunkami określonymi w zezwoleniu jest obligatoryjna, jeżeli jest to impreza podwyższonego ryzyka (art. 31 ust. 1 ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, DzU nr 62, poz. 504 ze zm.; dalej: ustawa). Taki charakter ma impreza masowa, w czasie której – zgodnie z informacją o przewidywanych zagrożeniach lub dotychczasowymi doświadczeniami dotyczącymi zachowania osób uczestniczących – istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji (art. 3 pkt 5 ustawy). Gdy chodzi o imprezy, które nie mają takiego charakteru, kontrola...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8925

Spis treści
Zamów abonament