Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgiel wydobyty w tym roku nie powinien być obciążony akcyzą

29 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Krzysztof Lasiński-Sulecki Wojciech Morawski

Firmy nie powinny płacić podatku od zużycia zapasów wyrobów węglowych, zgromadzonych przed 2 stycznia 2012. Już raz, przy wydobyciu, powstał bowiem od nich obowiązek podatkowy

Nie zmienia tego fakt, że czynność ta była zwolniona z akcyzy, a więc w praktyce wyroby węglowe nie były obciążone tym podatkiem.

Co z przepisami przejściowymi

Jest coś oczywistego w stwierdzeniu, że ustawa podatkowa powinna zawierać przepisy przejściowe, jeśli ich brak może pozbawić podatnika możliwości samodzielnego zrekonstruowania normy prawnej, której musi przestrzegać. Szkoda, że w toku tworzenia przepisów dotyczących opodatkowania wyrobów węglowych, które wchodzą w życie od 2 stycznia 2012, o tym nie pamiętano.

W efekcie w różnych publikacjach na ten temat dominuje dość pesymistyczna wizja przyszłości, pełna obaw przed problemami. Zasadza się ona na przekonaniu, że skoro prawodawca nie raczył odnieść się do problemu wyrobów węglowych posiadanych przez przedsiębiorców 2 stycznia 2012, to wszystkie te wyroby zostaną opodatkowane akcyzą. Za taką wykładnią opowiada się także Ministerstwo Finansów. Trudno się jednak z nią zgodzić.

Trzeba bowiem pamiętać, że przepisy trzeba starać się interpretować tak, aby zachowały przynajmniej minimum racjonalności. Poza tym brak wyraźnego przepisu przejściowego nie oznacza, że nie można zdekodować normy intertemporalnej z innych przepisów danego aktu normatywnego.

W czym tkwi problem

Akcyza jest podatkiem z założenia jednofazowym. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9118

Wydanie: 9118

Spis treści
Zamów abonament