Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz mniej preferencji dla podatników

29 grudnia 2011 | Prawo | Monika Pogroszewska

Należy znieść ulgi, które nie spełniają swoich zadań, jak np. na Internet, a odpis na dzieci skierować do rodzin wielodzietnych – uważa Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów opublikowało w środę raport „Preferencje podatkowe w Polsce". To już druga edycja podsumowująca ulgi, z których w 2010 r. korzystały zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy.

Jak mówił na konferencji prasowej wiceminister Maciej Grabowski, preferencje podatkowe mają różną postać. Najczęściej są to odliczenia, zwolnienia, obniżone stawki, ale również zaniechanie poboru podatku  czy wspólne rozliczanie dochodów.

Konieczność cięć

Raport pokazuje, że globalna kwota preferencji podatkowych w 2010 r. wyniosła 73,8 mld zł, co stanowi 5,2 proc. PKB (w 2009 r. było to 4,9 proc. PKB). Powodem tego wzrostu było m.in. zwiększenie wynagrodzeń , a co za tym idzie, możliwość pełniejszego wykorzystania ulg w PIT.

– W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9118

Wydanie: 9118

Spis treści
Zamów abonament